Stephen Rebello „Alfred Hitchcock. Nieznana Historia Psychozy”

Rebello_Hitchcock

Cenie sobie książki, w których mogę poznać wybitną osobistość ze świata kultury, ponieważ zaspakajają one moją ciekawość odnoszącą się do takiej osobie, z drugiej strony pozwalają zrozumieć w głębszy sposób jej twórczość, jak i samą dziedzinę sztuki, w której się porusza. Tak właśnie jest z książka Stephena Rebello, który przedstawia nam historie tworzenia filmu Psychoza jego wielkiego wpływu  na późniejszych twórców oraz rysującą się na tym tle postać Alfreda Hitchcocka.

Rebello ze znawstwem i pieczołowitością przedstawia nam kolejne etapy tworzenia genialnego, nowatorskiego dzieła jakim jest Psychoza. Swój tekst opiera w głównej mierze na wywiadach z osobami biorącymi udział w tworzeniu filmu w tym samego Hitchocka, którego dodatkowo zapiski dotyczące kręcenia scen pojawiają się w książce.

Rebello przeprowadza czytelnika przez poszczególne etapy tworzenia dzieła w tym od samego punktu zapalnego, jakim była książka Roberta Blocha o tym samym tytule. Rebello ukazuje inspiracje Blocha w tworzeniu powieści, którą był Ed Gein i jego zbrodnie. Opisuje ze szczegółami makabryczne mordy i to, co później psychopata robił z ciałami swoich ofiar. Nic więc dziwnego, że ktoś się tym zainteresował i napisał  książkę. Zafascynowany powieścią Blocha Hitchcock wykupił prawa do ekranizacji i od tego momentu, jako czytelnicy wkraczamy prowadzeni przez Rebello w świat Hitchcocka i jego rodzącego się dzieła.

Jako czytelnik z nieustającym zainteresowaniem śledziłem proces tworzenia filmu od scenariusza po efekty końcowe w tym losy filmu po wypuszczeniu go do kina. Jest to fascynujące z wielu względów. Z jednej strony jako czytelnik miałem okazję zapoznać się z ówczesnymi technikami filmowi. W czasach gdy nie było zaawansowanej technologii komputerowej proces tworzenia efektów specjalnych był utrudniony i opierał się na pomysłowości w wykorzystaniu różnorodnych przedmiotów i sposobu ich zastosowania. Inna sprawa, że w tamtych czasach wiele treści musiała być sugerowana niż pokazywana, co generowało kolejne trudności, choćby w słynnej scenie w wannie. Problemy z cenzurą – nagość była wtedy niedopuszczalna, podobnie szczegółowe sceny morderstwa wymuszały na autorach użycia nowatorskie ujęć, które mając szokować więcej ukrywały niż pokazywały. Nad wszystkim bowiem swym krytycznym choć nie zawsze (sic!) obiektywnym okiem patrzyła cenzura. Hitchcock wiedział jednak jak zagrać jej na nosie, o czym można przeczytać w książce.

Ale książka Rebello to nie tylko przedstawienie wszystkich etapów powstawania filmu; scenariusza, zdjęć czy postprodukcji, ale jest to też przedstawienie samego Hitchcocka, którego osobowość rysuje się na tle kręconego filmu oraz zgubnego charakteru Psychozy dla dalszego życia mistrza. Obraz Hitchcocka jaki maluje się poprzez opinię innych osób w jego stosunku do ludzi i pracy pozwala zrozumieć trudną oraz fascynującą osobowość reżysera nie będę jednak zdradzał szczegółów pozostawiając przyjemność odkrywania tego wszystkiego czytelnikowi:)

Poza tym w książce Rebello odnajdziemy wiele cennych informacji odnośnie pewnych kluczowych elementów filmu przez co, jako czytelnik poszerzyłem i pogłębiłem rozumienie samego filmu. Książka jawi się jako swoisty klucz do filmu, gdyż w samym filmie – okrojonym z pewnych treści i starającym się jak najwięcej ukryć – widz nie ma pełnego wglądu w całościową wizję reżysera. Na deser otrzymamy wiele smakowitych kąsków w postaci anegdot, który pojawiają się co jakiś czas w książce. Fotel na planie dla pani Bates postawiony przez Hitchcocka – genialne!:) Hitchcock oprócz wielkiego talentu w tworzeniu filmów był też świetnym biznesmenem. Potrafił promować swój film w trakcie jego kręcenia, a gdy przyszedł czas na wprowadzenie filmu do kin, również włożył wiele wysiłku by przyciągnąć, jak najwięcej widzów. Dowiemy się także na jakie filmy rzuciła swój mroczny cień Psychoza, przez co jej znaczenie jeśli nawet film wydaje się nam dziś archaiczny rośnie i stawia ją obok największych dokonań w kinematografii.

Książka Rebello to świadectwo rodzącej się legendy, filmu kultowego mającego ogromne znaczenie dla kinematografii z jego suspensem, tematyką i sposobu w jaki został ujęty. To także obraz ukazujący, w jak krótkim czasie film, który miał być zwykłym ‚szokerem’ stał się wielkim kasowym przebojem, przerastającym swojego twórce, który z pewnych względów zdaje się nienawidził swojego dzieła. Obejrzyjcie film jeśli tego nie zrobiliście, potem przeczytajcie książkę, którą polecam z czystym sumieniem.

Książkę można kupić tutaj: klik

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

logo_cmyk

 Rebello_HitchcockAutor: Stephen Rebello
Tytuł: Alfred Hitchcock. Nieznana historia psychozy.
Wydawnictwo: SQN
Stron: 336
ISBN 9788363248703

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s