Cormac McCarthy „Droga”

droga cormac mccarthy

Książki chyba w takiej podstawowej formie można by podzielić na dwa rodzaje. Takie które przysparzają czystej rozrywki, mnóstwa emocji, ale nie ciążą na sercu, że tak powiem. Są jednak takie książki, które uderzają w pewne osłonięte struny w duszy człowieka i grają na nich smutną melodie, choć nie można zaprzeczyć, że piękną. Taką książką jest Droga Cormaca McCarthy’ego, przytłaczające swym mrocznym światem postapo, w którym swe role grają mężczyzna i jego syn.

Poznajemy ich gdzieś w lesie. Ojciec śpiący blisko syna budzi się by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Lecz czy może być w porządku gdy świat zwariował pod wpływem siły ludzkiego zniszczenia. Ale oni są razem, to ich trzyma przy życiu. Wędrują przed siebie eksplorując świat z najgorszego koszmaru. Spopielony, rozpuszczony… martwy. Jako czytelnicy do ostatniej strony jesteśmy świadkami ich podróży. Ojca i jego małego syna.

Nie wiemy skąd wyruszyli, co się wydarzyło, że świat dopadła zagłada. Chłopiec zdaje się urodził po apokalipsie. Jest czystą istotą, nieskażoną choćby  myślą, czy pragnieniem czynienia czegoś co można by uznać za złe. A ojciec to dobro chce zachować przy życiu. Często powtarzają, że niosą ogień.

Książka McCarthy’ego w sferze językowej zahacza o poezję co jeszcze bardziej potęguje siłę wypowiedzi. Krótkie zdania, przedstawiają jak jest z dokładnością do każdego ruchu, tu się czuje zmęczenie, beznadziejność sytuacji i zagrożenie. Książka wyrywa czytelnika z jego ‚sfery komfortu’ przypomina mu, że świat może być gorszy, ale mówi też nam w swej książce McCarthy, że no trudno, jak już dopadnie nas taki świat to nie znaczy, że powinniśmy się poddawać. Piękna, mroczna i dająca do myślenia. Polecam!

Książkę można kupić tutaj: klik

Ebooka można kupić tutaj: klik

droga cormac mccarthyAutor: Cormac McCarthy
Tytuł: Droga
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 268
ISBN 9788308041789

Reklamy

9 myśli nt. „Cormac McCarthy „Droga”

  1. Oglądałam ekranizację, przez co zrezygnowałam z książki – taka kolejność jest nie dla mnie, ale koniecznie muszę przeczytać cokolwiek McCarthy’ego!! Historia w „Drodze” byla bardzo poruszająca. I brawo za recenzję 😉

    • Dziękuje:) W sumie sam najpierw obejrzałem ekranizacje, ale nie sprawiło to, że książka straciła w moich oczach. Zawsze możesz spróbować ‚nadgryź’ Drogę i sprawdzić, jak na Ciebie działa:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s