Veit Etzold „Cięcie”

cięcieKiedy wynalazca ofiaruje światu coś nowatorskiego, genialnego, czego nikt jeszcze przed nim nie odkrył nie zdaje on sobie często sprawy jak jego dzieło może zostać wykorzystane poza tym do czego autor je przeznaczył. Tak też było z powstaniem Internetu, którego głównym celem była komunikacja czy transmisja danych dla celów wojskowych. Potem to jednak się zmieniło gdy Internet stał się ogólnie dostępny i każdy mógł z niego korzystać. Możliwości zaś jego stawały się coraz większego. Dziś można w nim znaleźć niemalże wszystko w tym takie informacje jak numer telefonu czy adres zamieszkania. I wszystko to w zasięgu ręki jeśli wpiszę się odpowiednie dane w wyszukiwarkę lub zna się inne metody odnajdywania informacji. Internet staje się więc doskonałym źródłem informacji dla przeróżnych przestępców, którzy na różny sposób mogą je wykorzystać. W ekstremalnych przypadkach może służyć do wyszukiwania ofiar przez seryjnego mordercę i innych jeszcze bardziej wymyślnych zachowań, co ukazuje nam Veit Etzold w swojej mrocznej i niepokojąco realnej książce Cięcie.

Pewnego dnia Clara Vidalis nadkomisarz policji w Berlinie otrzymuje kopertę w której znajduje się płyta CD z nagranym morderstwem tak zwany snuff movie. Ktoś na tym filmie podrzyna gardło młodej dziewczynie. Po kilku badaniach i sprawdzaniu filmu nie ma wątpliwości, że jest on prawdziwy.  Kto jednak to zrobił i dlaczego właśnie Clara otrzymała koperte z zaadresowanym do siebie filmem pozostaje w tym momencie tajemnicą. Znaleziona jednak w filmie poszlaka w postaci imienia i nazwiska ofiary oraz numeru 13 doprowadzają policję do mieszkania, w którym odnajdują zmumifikowane zwłoki, z których wyjęto narządy i upuszczono krew. Niewątpliwie ofiara nie żyła od kilku miesięcy. Czy jednak na pewno: na jej profilu Facebook pojawiła się wiadomość, w której informuje, jak dobrze bawi się na wakacjach. Zabójca bowiem nie tylko odbiera życie, ale też przejmuje je dla własnych celów. W co pogrywa zabójca? Jakimi motywami się kieruje? Dlaczego właśnie Clara otrzymała od niego kopertę  z filmem i do czego może dopuścić się jeszcze morderca? To główne pytania fabularne, jakie możemy znaleźć w tej książce.

Wykreowana przez Etzold’a postać mordercy to najmocniejszy punkt książki. Autor stworzył bardzo mroczny i przekonywujący obraz psychopaty zaczynając od momentów traumatycznych, które wpłynęły na zmianę osobowości przyszłego mordercy. Autor ukazuje rodzące się zło, jego źródło. Choć pewnie w człowieku muszą być pewne predyspozycje do czynienia zła, ziarno musi spaść na podatny grunt, to jednak nie da się zaprzeczyć, że człowiekowi można zwichrować psychikę pewnymi zachowaniami, które wpływają na niego nieodwracalnie. Etzold nakreślił współczesnego wampira, który w wyrafinowany sposób poluje na swoje ofiary wabiąc je poprzez przywdziewanie różnych masek, które umożliwia mu Internet.

Na tym tle blado wypadła główna bohaterka, której rola przez autora sprowadziła się głównie do tego, że stała się łącznikiem między zabójcą a policją dzięki czemu śledztwo miało jakiś punkt zaczepienia. Często wspomina narrator jaką błyskotliwą policjantką jest główna bohaterka, ale jednak autor nie dał jej moim zdaniem  w pełni się wykazać. Być może w kolejnych książkach Clara będzie miała ku temu więcej sposobności. Z drugiej strony interesujący jest jej rys psychologiczny, motywy dla których rozpoczęła pracę w policji.

Autor tworząc klimat książki oparł się na mrocznych porównaniach, budując ciężki przepełniony niepewnością i grozą sytuacji klimat. Największe wrażenie robi początek gdy poznajemy główną bohaterkę, ale dalej jest równie interesująco, choć nie obyło się bez dłużyzn i niepotrzebnego wyjaśniania dość prostych pojęć.

Cięcie Veit’a Etzold’ta to interesujący i klimatyczny thriller. Ukazuje on mroczny świat nie tylko zorganizowanego seryjnego mordercy, ale brudny świat pedofilii, nekrofilii i sex biznesu oraz różnorodnych zachowań, które przysporzyłyby psychiatrom masy pracy. Etzold pokazuje też nam jak często ludzie lekkomyślnie umieszczają swoje dane w sieci, gdzie bardzo łatwo jest je zdobyć na co czyhają różnej maści psychopaci. Książka zawiera mocne opisy, ale jeśli na bieżąco jesteście z tego typu tematyką- na przykład oglądacie serial Hannibal – to nie powinny być dla was zbyt przerażające.

Książkę można kupić tutaj: klik

Ebooka można kupić tutaj: klik

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

AKURAT_white

oraz firmie: business and culture

cięcie

Autor: Veit Etzold
Tytuł: Cięcie
Wydawnictwo Akurat
Stron: 544
ISBN 978-83-7758-682-2

Reklamy

8 myśli nt. „Veit Etzold „Cięcie”

  1. Czytałam o tej książce dużo pozytywnych opinii, ale nie da się ukryć, że już sam opis zachęca do przeczytania, dlatego mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać jak najszybciej 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s