Michelle Cohen Corasanti „Drzewo migdałowe”

drzewo_migdalowe_front_1000px

Sięgając po Drzewo Migdałowe nie spodziewałem się tak bardzo interesujące, mądrej i poruszającej książki. Michelle Cohen Corasanti wprowadza nas do wnętrza trwającego już od pół wieku konfliktu Palestyńsko-Izraelskiego (Arabsko-Żydowskiego). Jest to podróż wywołująca całą paletę emocji poprzez smutek, wzruszenie czy oburzenie, jak w ogóle jest możliwe to co dzieje się przed oczami czytelnika.

Sytuacje przedstawia nam młody Palestyńczyk Ahmed, który będąc narratorem ukazuje nam swój świat, w którym niepewność o życie swoje i bliskich jest jego chlebem powszednim.

Swoja opowieść Ahmed rozpoczyna od dramatycznego zdarzenia, które wprowadza nas zarazem w brutalny świat wojny między Palestyńczykami, a Izraelitami. Pewnego ranka po przebudzeniu Ahmed biegnie do pokoju swojej młodszej siostry i nie zastaje jej tam. Bezskutecznie szuka jej po całym domu. Wraz z matką wybiegają przed dom i dostrzegają dziewczynkę biegnącą za motylem po polu minowym. Na ich oczach dziecko zostaje rozerwane przez jedną z min, na którą stanęła. Po jakimś czasie czary goryczy dopełnia aresztowanie jego ojca pod zarzutem terroryzmu. Ahmed zostaje najstarszym mężczyzną w domu. Mając 12 lat musi zapewnić byt swoim bliskim. Nie mają domu, nie mają co jeść, jak wielu im podobnych mieszkańców. Ahmed jest uzdolniony, lecz nie ma czasu na naukę. Pod Izraelskim zaborem nie ma szans na rozwój. Nadarza się jednak możliwość zmiany. Czy ją wykorzysta i do czego go ona doprowadzi? Czy uda mu się wyzwolić z brutalnego świata? To tylko jedne z wielu pytań stawianych przez tą piękną książkę.

Ukazuje nam bowiem Corasanti nie tylko życie Ahmeda i jego rodziny, lecz na podstawie jednostek przedstawia nam cały konflikt, w którym nienawiść i niechęć do dostrzeżenia podobieństw i możliwości współpracy prowadzi do ciągłej agresji i błędnego koła przemocy, w której najbardziej cierpią niewinni.

Corasanti ponad to przedstawia rodzące się poczucie nienawiści i niemocy, która przeradza się w próbę zbrojnego oporu w postaci terroryzmu. Książka w ten sposób staje się uniwersalnym źródłem przesłania ukazującym jak podsycana nienawiść potrafi tylko zostawiać po sobie zakrwawione ofiary.

Drzewo Migdałowe to również opowieść o miłości i poświęceniu oraz przyjaźni, która może narodzić się między wrogami co daje nadzieje na wyrwanie się z kręgu nienawiści. Pragnąłbym by książka Corasanti stała się przyczynkiem do zmiany świadomości, a w przyszłości doprowadziła do rozwiązania tak trudnego, ciągnącego się przez wiele lat konfliktu, który pozostawia po sobie tylko zniszczenie i cierpienie.

Drzewo Migdałowe to mądra, poruszająca i niezwykle pięknie napisana powieść, o której nie można łatwo zapomnieć. Ciągle wracam myślami  do przedstawionych w niej wydarzeń oraz sięgam po różne informacje opisujące rozwijający się na przestrzeni lat ten jak na razie nierozerwalny konflikt. Książka zmusza też do przyjrzenia się własnemu życiu i być może jakiemuś przewartościowaniu w końcu każdy dzień może być tym ostatnim i warto docenić to co się ma. Polecam!

Książkę można kupić tutaj: klik

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

logo_cmyk

drzewo_migdalowe_front_1000px

Autor: Michelle Cohen Corasanti
Tytuł: Drzewo Migdałowe
Wydawnictwo Sine Qua Non
Stron: 388
ISBN 978-83-7924-194-1

cena okładkowa: 34,90 zł

Kup na stronie wydawnictwa za 20,26 zł: klik

Reklamy

3 myśli nt. „Michelle Cohen Corasanti „Drzewo migdałowe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s