Powieść

Rafael Estrada „Co mówią umarli”

co mówią umarli

Co mówią umarli to debiut literacki Rafaela Estrady i zarazem pierwsza z trzech książek opowiadających przygody inspektora Juanita Proazy.

Pewnego dnia w kanale zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki 13 letniej dziewczynki. Nie daleko miejsca zbrodni policja znajduje pijanego chłopak, w zakrwawionej koszuli. Podejrzenie o dokonanie zbrodni pada na niego. Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się prosta i właściwie jej zamknięcie to formalność, która szef policji nie chce obarczać doświadczonych gliniarzy. Sprawę otrzymuje nieopierzony inspektor Proaza, który dość szybko zaczyna wątpić w winę aresztowanego chłopaka. Poszlaki zaś prowadzą go do tajemniczego „Klubu Lolity”, którego członkowie to grupa starców zafascynowanych książką Nabokova Lolita. Czy wśród członków klubu inspektor Juanito Proaza odnajdzie odpowiedzi i wskazówki prowadzące do winnego zbrodni i pozwoli uratować życie innej dziewczynce?

Z prostej sprawy, jaką miał przeprowadzić Proaza zrobiła się mroczna i zagmatwana wystawiając na próbę młodego policjanta. Wielbiciel książek i filmów detektywistycznych, która zainspirowały go do zostania policjantem oraz ciężkiej muzyki metalowej od samego początku radzi sobie całkiem dobrze. Powiedziałbym zbyt dobrze, jak na początkującego detektywa. Być może jednak tysiące stron kryminalnych powieści i wiele godzi filmów wyrobiły w nim intuicje detektywistyczną.

Sama książka oparta jest na bardzo ciekawym pomyśle, który zbudowany jest wokół wspomnianego przeze mnie Klubu Lolita a tym samym odniesieniu do budzącej kontrowersje książki Nabokova. Niestety autor jak dla mnie w pełni nie wykorzystał pomysłu, bo gdyby mocniej skupił się na rysie psychologicznym mordercy mógłby mu wyjść bardzo interesujący psychopata. Podobnie inne postaci w tym główny bohater mogliby być mniej sztampowi. Autor zbyt mocno moim zdaniem skupił się na formie gubiąc gdzieś treść, która mogłaby w różnoraki sposób poruszać czytelnika.

Książka dotyka problemu pedofilii, gwałtów i mordów na nieletnich. Autor operuje liczbami wskazując skale procederu. W książce jednak nie ma brutalnych opisów, które nadałyby większego realizmu opowieści. Autor stara się wysmakowanym językiem ukryć wiele scen,  które skrótowo opisuje. Przez to jednak książka pomimo tego, że podejmuje ciekawy temat, nie wywołuje emocji.

Co mówią umarli to interesujący kryminał, w którym autor postawił na wysublimowany język, nawiązań do postaci popkultury oraz ciężkiej muzyki metalowej. Pomimo tego, że książka napisana jest ciekawym językiem brakuje jej klimatu, który potencjalnie tkwi w tej opowieści i być może jeszcze się pojawi bo w końcu nie każdy debiut jest doskonały, a praktyka prowadzi do mistrzostwa czego życzę autorowi, bo pomysłów mu nie brakuje, a inspektor Proaza może stać się interesującą postacią.

Książkę można kupić tutaj: klik

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

 MUZA SA

oraz firmie: business and culture

 

co mówią umarliAutor: Rafael Estrada
Tytuł: Co mówią umarli

Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Wydawnictwo MUZA SA
Stron: 336
ISBN 978-83-7758-713-3

Reklamy

3 myśli na temat “Rafael Estrada „Co mówią umarli”

  1. @Lolanta mogło być pewnie gorzej:)
    @Marta no właśnie bardzo łagodnie, a przecież nie musiał tworzyć horroru, ale jednak odrobinę realizmu wprowadzić mógł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s