Każdy z nas w jakimś momencie swojego życia zmuszony był, lub będzie do podjęcia różnych decyzji. Jedne proste nie przysparzają problemów inne zaś nie pozwalają zasnąć. A stawka często jest wysoka, zaś podjęcie złej decyzji czasami może doprowadzić do zrujnowania życia osobistego lub zawodowego. Zalani masą informacji, sztabem ekspertów, własnych emocji, zwyczajów i nastrojów możemy popełniać błędy. Noreena Hertz w swej interesującej książce pragnie pomóc nam w byciu bardziej świadomymi w sferze decyzyjnej. Są bowiem czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą nas ograniczać w podjęciu odpowiedniej decyzji czy to w kwestii zdrowia, życia osobistego w ogóle czy działań zawodowych.
Książka w formie kolejnych kroków – jest ich 10 – przedstawia nam z czym się musimy zmierzyć i jak sobie z tym radzić. Punktem wyjścia książki jest fakt, że jesteśmy zalani ogromną ilością informacji płynących z każdej strony, do tego dochodzi rozpraszające nas środowisko w postaci dzwoniących telefonów, przychodzących e-maili, a na dodatek jeszcze nic nie jest pewne, porządek dawnego świata odszedł zastępując go nowym, gdzie tak zwani eksperci mylą się częściej niż laicy.
W kolejnych krokach wypełnionych ciekawymi przykładami autorka ukazuje nam różne fakty dotyczące informacji i naszego ich odbioru. Wskazuje na zafałszowania informacji w celu manipulacji mającej wywołać takie a nie inne skutki. Pokazuje również jak często eksperci zapatrzeni w siebie mogą nie dopuścić do prawidłowego ujęcia problemu przez co zdarzają się różne dramatyczne sytuacje. Dzięki książce możemy w inny sposób spojrzeć na ludzi, którzy często stają się dla nas wyrocznią, a potem okazuje się, że jednak nie mieli oni racji. Autorka pisząc lekkim piórem, bez wpychania niepotrzebnie naukowej terminologii ukazuje w jaki sposób możemy bardziej świadomie patrzeć na informacje i ludzi, którzy mogą znacząco wpłynąć na nasze życie by podejmować lepsze decyzje.
(Zdjęcie autorki z tyłu okładki)
Z drugiej strony przedstawia nas od wewnątrz wskazując, że to w jakim jesteśmy nastroju, co czujemy (np. pragnąc czegoś wybierzemy łatwiejsze rozwiązania, które od zaraz zaspokoją naszą potrzebę posiadania. Inaczej jednak gdy musimy się powstrzymywać – bo musimy siusiu, ale nie możemy – wtedy możemy wybrać coś bardziej odległego) i wiele innych przykładów ukazujących co może zaburzać nasz proces decyzyjny.
Książkę polecam bo zawiera wiele poznawczo cennych informacji, które nie zawsze może są odkrywcze, ale jako całość stanowią kompendium wiedzy świadomego siebie i świata człowieka podejmującego jeśli nie zawsze trafne, to na pewno najlepsze z możliwych decyzje. Polecam ją również bo czyta się z wielką przyjemnością. Masa zawartych w książce przykładów doskonale obrazuje dany problem, zarazem będąc ciekawymi samymi w sobie. Każdy z przykładów, jak też innych informacji podparte są masą przypisów, które zawarte są na końcu książki.
Książkę można kupić tutaj: klik
Ebooka można kupić tutaj: klik
Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:
oraz firmie:
Autor: Norenna Hertz
Tytuł: Oczy szeroko otwarte
Wydawnictwo Muza
Stron: 336