Poradnik psychologiczny

Rafael Santandreu „Twój umysł na detoksie czyli jak nie zatruwać sobie życia.”

„W ciągu ostatnich lat zaobserwowano, jak stopniowo zmniejsza się w populacji odsetek osób zrównoważonych emocjonalnie i jednocześnie wzrasta ordynowanie leków psychoaktywnych o wątpliwym działaniu dobroczynnym i kontrowersyjnej skuteczności. Rafael Santandreu, autorytet w dziedzinie zdrowia psychicznego ze względu na swą drogę zawodową, działalność w zakresie nauczania i innowacyjny wkład w prace badawcze, pokazuje prostą drogę do uzyskania harmonii wewnętrznej, która da nam poczucie szczęścia”

Twój umysł na detoksie czyli jak nie zatruwać sobie życia to nowa propozycja wydawnictwa Muza, której autor doświadczony psycholog i terapeuta ukazuje nam drogę do bardziej pełnego i wolnego od lęku życia. Jego teoria i praktyka oparta jest na terapii poznawczej, której głównym założeniem jest to, że to nie zdarzenie jest źródłem cierpienia, lecz negatywna myśl o tym zdarzeniu.

OKLADKA_twoj_umysl_na_detoksie_okladka

„To właśnie myśli, moja interpretacja faktu (…), mój dialog wewnętrzny, wpędzają mnie w depresję, a nie sam fakt (…)”

Autor zajmuje się w książce właśnie tym sposobem myślenia, jego mechanizmem oraz metodami i ćwiczeniami praktycznymi, które uwalniają od lęku i pozwalają patrzeć na rzeczy w inny sposób.

Napisana przystępnym językiem książka nie jest jednak suchym przedstawieniem terapii poznawczej, lecz interesującą opowieścią o ludziach i ich problemach. Poznamy więc wiele przykładów osób, których dopadło negatywne myślenie związane z różnymi sferami ich życia. Poznamy Jordiego nastolatka cierpiącego na depresję, który próbował się zabić. Autor na jego przykładzie pokazuje, jak nieprawdziwe i bezużyteczne irracjonalne przekonania powodują cierpienie emocjonalne. Poznamy też Eve, która uważa, że jest za niska. Czy przykład dziewczyn, których przekonanie o tym, że mają za małe piersi powoduje u nich emocjonalne cierpienie. Autor dzięki rozbieżności przykładów ukazuje nam szeroką paletę sfer, w których człowiek zmaga się z myślami uniemożliwiającymi czerpanie przyjemność z życia.

Santandreu przedstawia też metody i ćwiczenia, dzięki którym można uwolnić się od opisanych wyżej problemów. Ważne  jest zrozumienie z czym  mamy do czynienia, na czym polega problem i odpowiednim do niego podejściu w postaci przemyślenia go wykorzystując różne metody przedstawione w książce.

Wszystko to podane przystępnym językiem z jednej strony przedstawia podejście terapii poznawczej, ale co ważniejsze z drugiej strony jest doskonałym pretekstem do tego by podczas czytania  spojrzeć na nasze życie w inny sposób, jest jakby taką formą medytacji, która jeśli jest taka potrzeba może uwolnić od myśli przysparzających stresu. Ta książka oddziałuje już podczas czytania i zmienia perspektywe. Niektóre przykłady są bardzo poruszające jak choćby treści dotyczące Stephen’a Hawking’a czy niezapomnianego supermena Christopher’a Reeve. Poza tym książkę przepełnia osobowość autora, który językiem pełnym luzu mówi o poważnych sprawach.

To książka dla wszystkich, nie tylko dla osób, które doświadczają utrudniających życie neuroz, ale dla każdego kto chce poprawić jakoś swojego życia poprzez zmianę podejścia do jakiejkolwiek sfery swego życia. W książce znajdziemy przykłady neuroz związanych z kontaktami z innymi ludźmi, z pracą zawodową, która gdy wymagamy sami od siebie zbyt wiele prowadzi do ciągłego stresu, przez co przestaje być ona przyjemnością.

Książka podoba mi się bo nie tylko, że ma pozytywny wydźwięk, pozwala także zrozumieć mechanizm w jaki nasz umysł wpada w pułapkę negatywnego myślenia, ale też dlatego, że w swej przystępnej formie ma wydźwięk filozoficzny przez co wyróżnia się na tle takich typowych poradników. Moim zdaniem to dobre 300 stron zainwestowane w medytacje nad źródłami stresu i tym by żyć spokojniej i dawać z siebie więcej innym. Szczególnie, że żyjemy w czasach w których masowo produkowane są czynniki przysparzające wiele stresu i lęków i jeśli oddamy to w ręce irracjonalnego myślenia cierpienie duchowe murowane. 8/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

muza

oraz firmie:

acquia_slate_logo

OKLADKA_twoj_umysl_na_detoksie_okladka

Autor: Rafael Santandreu
Tytuł: Twój umysł na detoksie czyli jak nie zatruwać sobie życia
Wydawnictwo Muza
Stron: 304

Cena: na dobre-ksiazki.com.pl – 23,45 zł (tutaj)

„Rafael Santandreu jest hiszpańskim psychoterapeutą, autorem książek „Okulary szczęścia“ i „Szkoła życia“, autorytetem często występującym  w radiu i telewizji. Urodził się i mieszka w Barcelonie, którą uważa za jedno z najpiękniejszych miast na świecie.”

muza 500

4 myśli na temat “Rafael Santandreu „Twój umysł na detoksie czyli jak nie zatruwać sobie życia.”

    1. Głównie właśnie o to chodzi, że od jednej do kolejnej myśli można popaść w totalną paranoję. Myślę, że książka jest dla każdego, bo i człowieka bez paranoicznych myśli potrafi dopaść czasem taki stan.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s