Poradnik psychologiczny

Jacqui Marson „Bycie miłym to przekleństwo”

Jacqui Marson – terapeutka z 15 letnim stażem – opierając się na własnych doświadczenia oraz pracy ze swoimi pacjentami stworzyła interesujący poradnik, którego lekka forma i proponowane metody mogą stać się pomocne w pozbyciu się negatywnych przekonań tkwiących u źródeł Przekleństwa Bycia Miłym i pozwolić na odzyskanie wpływu i kontroli nad własnym życiem. Tym samym uwolnienie się od klątwy Bycia Miłym. Na rynku jest wiele tego typu poradników, które z jednej strony odnoszą się do zwiększenia poczucia wartości, lub uwolnienia od strachu czy uczących asertywności. Wartość tego typu książek wynika z ich roli terapeutycznej oraz oddziaływania na czytelnika, czy przemawiają do niego i zachęcają do zmiany. Książka Marson ze względu na dość przystępną formę, dużą ilość przykładów i interesujących technik może być ciekawą alternatywą dla innych tego typu pozycji.

Bycie_milym_to_przeklenstwo

Dlaczego Bycie Miłym to przekleństwo? Przecież miły człowiek to osoba, z którą przyjemnie się rozmawia, z którą dobrze załatwia się sprawy, na którą zawsze można liczyć. Ktoś jest miły i to chyba dobrze? Ano właśnie, nie! Marson na przykładzie hipotetycznego dnia z życia osoby dotkniętej Przekleństwem Bycia miłym rozpoczyna uświadamiane czytelnikowi, że człowiek ciągle miły rezygnuje ze swoich potrzeb i marzeń. Odmawia sobie często najmniejszych przyjemności, bo po prostu nie ma na nie czasu, w końcu zajety jest spełnianiem próśb i oczekiwań innych. To go często przygniata i choć ciężar jest ogromny nie potrafi powiedzieć Nie. Ciężka sprawa. Taki człowiek przecież zatracając się w spełnianiu oczekiwań innych przestaje być sobą, traci swoją autentyczność, nie może wyrażać siebie, bo zawsze tkwi nad nim Przekleństwo Bycia miłym, które wymusza na nim takie, a nie inne zachowanie.

Marson stwierdza, że źródłem takiej postawy jest dzieciństwo, w którym nabywa się pewnych przekonań i zachowań wynikajacych z doświadczeń z tamtego okresu w tym wychowania i różnych innych sytuacji zainstniały w środowisku – np. przemoc ze strony dzieci w szkole. W każdym bądź razie brak asertywności związanej z Byciem Miłym to zachowania powiązane z uczuciami i myślami mającymi swoje źródło w dzieciństwie i które wpływają na siebie. Celem terapii staje się zmiana tych nabytych w dzieciństwie myśli i odczuć, które są destruktywne w życiu dorosłym.

Autorka wskazuje, że za Przekleństwem Bycia miłym kryją się dwie postawy; Potrzeba ciągłej akceptacji wynikającej z poczucia niskiej wartości oraz spełnianie oczekiwań wynikających ze strachu przed konsekwencjami ich niespełnienia. Marson opisuje kilka typów ‚osób miłych’ i związanymi z nimi zachowaniami. Pierwszym krokiem „terapii’ jest uświadomienie sobie, że zaliczamy się do takiego rodzaju osób. Autorka wyróżnia między innymi śród  tych osób np. miły rodzić, miły partner czy miła koleżanka itd.

Gdy już zrozumiemy mechanizm Bycia Miłym i jego źródło, Marson prowadzi czytelnika w głąb jego wnętrza i proponuje mu poznanie swoich odczuć i reakcji ciała na nie. To kolejny krok w zrozumieniu, co się czuje i jak na to fizycznie reaguje. Np. bóle żołądkowe zwiazane z tłumieniem złości. Dzięki takiej obserwacji Miły może rozróżniać czego nie chce zrobić czy powiedzieć, co prowadzi do określenia co chciałbym zrobić, lub powiedzieć. Autorka przedstawia odpowiednia technikę analizy odczuć, dzięki której możliwe jest ich uświadomienie.

Kolejnym etapem, który Marson proponuje w swej terapii jest rozpoznanie dawnych przekonań i zasad, które stoją za Byciem Miłym oraz ich zmianie. Od tego momentu czytelnik, który chce zmienić swoje życie zostaje silnie zaangażowany do działania i zmiany swoich przekonań oraz zachowań. Marson przedstawia techniki zwiększające poczucie własnej wartości, wyzwalające od myślenia, że muszę coś zrobić, oraz kierowane strachem, że jeśli postąpię wbrew oczekiwaniom zostanę np. skrytykowany, zwyzywany czy wręcz zaatakowany fizycznie. Pokazuje też, jak praktycznie postępować by działać zgodnie z własnymi odczuciami, wyzwolić się od strachu i zająć swoimi potrzebami, co wcale nie musi wiązać się z egoizmem. Człowiek, który czuje się spełniony, realizuje siebie, w konsekwencji daje więcej z siebie innym nie czując przy tym negatywnych emocji.

Jacqui Marson w przystępny i z zdystansowany do siebie i swojego problemu sposób przedstawia swoje wieloletnie doświadczenie z własną walką z Byciem Miłym oraz pracy z innymi pacjentami dając czytelnikowi interesujący poradnik, który pozwala uświadomić sobie problem i zaoferować proste oraz zaawansowane techniki zmiany przekonań i związanych z nimi zachowań. Uczy jak mówić Nie. Jedyną wadą książki były zawarte w niej  przykłady i sposób narracji  skierowany  bardziej do kobiet. Poza tym mankamentem książka jest wartą uwagi pozycją nie tylko dla mogącą zainteresować  osoby dotknięte Przekleństwem Bycia Miłym, ale  każdego kto chce się rozwijać i żyć pełniej.

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

muza

oraz firmie:

acquia_slate_logo

Bycie_milym_to_przeklenstwoAutor: Jacqui Marson
Tytuł: Bycie miłym to przekleństwo
Wydawnictwo Muza
Stron: 320

 

 

O AUTORCE: „Jacqui Marson jest dyplomowanym i certyfikowanym psychologiem. Pracowała w wielu różnych zakładach lecznictwa w Londynie, między innymi w szpitalu św. Tomasza, w wiezieniu Holloway, a obecnie prowadzi praktykę prywatną w Covent Garden. Bardzo często wypowiada się jako ekspert z dziedziny psychologii w BBC, w programach telewizyjnych i radiowych. Publikuje w branżowych czasopismach poświęconych psychologii.”

Gdzie kupić?

Virtualo (ebook 18,20 zł) tutaj

Muza (22,69 zł) tutaj

Merlin (24,99 zł) tutaj

Ravelo (ebook 25,11 zł) tutaj

dobre-książki (25,74 zł) tutaj

tania książka (26,18 zł) tutaj

inbook (ebook 26,51 zł) tutaj

Matras (27,22 zł) tutaj

Empik (ebook 27,49 zł) tutaj

Empik (30,99 zł) tutaj

4 myśli na temat “Jacqui Marson „Bycie miłym to przekleństwo”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s