Dzień drugi z zapowiedziami i nowościami przeznaczyłem dla wydawnictwa BOSZ, które ostatnio zaskoczyło mnie wydaniem Opowiadań Zdzisława Beksińskiego. Ale to nie jedyna interesująca pozycja, którą można znaleźć w ich ofercie. Z zapowiadanych i wydanych pozycji zainteresowały mnie następujące książki:
„Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.” Strona książki.
Nowości:
„Zdzisław Beksiński był artystą wszechstronnym. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografia – to jego najbardziej znane pasje twórcze. Ale mało kto wie, że w latach 60., nie zaprzestając działalności plastycznej, próbował swoich sił także w pisarstwie. Epizod literacki był krótki i intensywny: w niespełna dwa lata powstało 40 opowiadań lub fragmentów, po czym sanocki artysta spakował wszystkie maszynopisy oraz rękopisy, by już nigdy do nich nie wrócić.” Powoli zapoznaje się już z tą książką, bo nie mogłem ot tak pozwolić jej sobie leżeć na regale:) Opowiadania są niesamowite i pewnie niedługo podzielę się wrażeniami z lektury. Za 30,87zł można kupić tutaj. Strona książki.
„Najnowsza książka Krzysztofa Łoszewskiego „Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej” to niezwykle ciekawe spojrzenie specjalisty na świat mody męskiej od początków jej istnienia do czasów współczesnych. Znany projektant mody i stylista, autor dwóch bestsellerów: „Dress code’u” i „Smart casual’u”, z charakterystyczną dla siebie lekkością pióra i bezpośredniością przekazu, przemierza kolejne etapy rozwoju mody męskiej, pokazując zarówno jej zmiany, jak i wpływ na dzisiejszy strój mężczyzny i nowoczesną męską modę.”
„Książka przedstawia zarys dziejów plakatu filmowego w Polsce. Ilustracją opowieści Doroty Folgi-Januszewskiej o dziejach tej intrygującej dziedziny artystycznej jest ponad 530 wybitnych polskich plakatów filmowych, często inspirowanych malarstwem, grafiką i sztuką filmową. Od teatrów świetlnych i „żywych obrazów”, przez awangardę i teorie psychoanalityczne okresu międzywojennego, czas wojny i socrealizmu, po narodziny polskiej szkoły plakatu i współczesność – oglądamy, jak świat filmu, świat rzeczywisty i wyobraźnia projektantów znajdują swoje odbicie w plakacie filmowym.
Koncepcja artystyczna i projekt graficzny albumu Lech Majewski i Justyna Czerniakowska. Strona książki. Za 66,32zł do kupienia tutaj.
Zapraszam też do odwiedzenia strony wydawnictwa: klik
BOSZ w ogóle ma fajne książki – jestem ich fanką od czasu, jak zobaczyłam ich bestiariusz, Księgę smoków i książkę o duchach polskich miast 🙂
Zgadzam się. Też sobie upatrzyłem wspomniane przez Ciebie książki i kilka reportaży i myślę, że też dołączę do grona ich fanów:)
Pięknie wydane są te książki i ich cena (np. w przypadku bestiariusza właśnie i „Duchów polskich miast..”) jest bardzo przystępna 🙂
Zauważyłem właśnie, że są świetnie wydane, w twardej oprawie, a cena nawet czterech dyszek nie przekracza:)
Tym razem nic dla mnie 🙂 Może to i dobrze, tyle na mnie czeka 😉
Nawet się nie skusisz na Opowiadania Beksińskiego?:)
Beksiński w ogóle mnie nie grzeje, szczerze mówiąc 🙂
Ano chyba, że tak. Bo w sumie książka może najbardziej trafić do osób lubiących jego artystyczne dokonania:)
Opowiadania Zdzisława Beksińskiego z chęcią bym przeczytała 🙂