Bez kategorii

Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant „Anatomia kłamstwa”

Cenie sobie ksiażki, które z jednej strony są bardzo interesujące i dobrze się je czyta, z drugiej pozwalają więcej zrozumieć i czegoś się nauczyć. Anatomia kłamstwa do takich książek należy i warto się nią zainteresować.
Napisana przez byłych agentów CIA odkrywa przed czytelnikiem kwestie związane z kłamstwem i jego wykrywaniem.

W Anatomii Kłamstwa autorzy rozłożyli na czynniki pierwsze wszystkie te kłamliwe zachowania oraz przedstawili na czym te zachowania polegają, jakie metody zastosować by te zachowania zidentyfikować oraz jak prowadzić rozmowę by odkryć czy dana osoba kłamie czy mówi prawdę. Na koniec dając zestaw przydatnych narzędzi w postaci określonych pytań, które można zadać osobie kandydującej na stanowisko opiekunki do dziecka, czy rozmowy w kwestii zażywania narkotyków lub picia alkoholu przez dziecko. Jest też zestaw pytań w kwestii podejrzenia o zdradę. Autorzy zaznaczają, że każdy przypadek jest inny, a metoda nie uczyni nas chodzącymi wykrywaczami kłamstwa to jednak nie da się ukryć, że jest przekonująca i warta wypróbowania jeśli zajdzie taka konieczność.

Książka składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, w których stopniowo zostajemy wtajemniczeni w metodę wypracowaną na przestrzeni 25 lat przez autorów książki. W głównej mierze wiąże się ona z umiejętnością uchwycenia pewnych zachowań werbalnych i niewerbalnych często występujących w tym samym czasie. Umięjętność patrzenia i słuchania jednocześnie. Autorzy opisują w kolejnych rozdziałach jak może zachowywać się kłamca, jakie zdania wypowiadać, lub jakie gesty wykonywać, które mogą zdradzić, że to co mówi to kłamstwo. Niezwykle ciekawe jest to ile strategii może obrać kłamca by ukryć swoją wine. Skupiają się one wokół 3 rodzajów. Kłamca może starać się po prostu mówić nieprawdę, że w czasie gdy miało miejsce przestępstwo on był gdzieś indziej. Może też starać pominąć pewne kwestie, a więc czegoś nie mówić, lub starać się wpłynąć na rozmówce by postrzegał go w innym świetle. To najmocniejszy rodzaj kłamstwa, który omówiony jest na podstawie pewnej kobiety, która zabiła swoje dzieci, lecz nie chciała przyznać się do zbrodni starając się wpłynąć na policjantów tak by postrzegali ją jako kochającą matkę i niewinną osobę.

Ciekawa jest też kwestia zachowań, które można uznać za kłamliwe w tym zakrywanie ust lub oczu, lub na zadane pytanie kłamca zaczyna porządkować rzeczy znajdujące się najbliżej niego.

Pytanie jest tu kluczowym elementem. Jest bodźcem, który wywołuje pozostałe reakcje i narzędziem umożliwiającym wykryć kłamstwo. Autorzy po przedstawieniu wszelkich możliwych zachowań werbalnych i nie werbalnych wyjaśniają strategie prowadzenia przesłuchania w taki sposób by uniemożliwić kłamcy stosowania różnorodnych strategii lub po prostu zamknięcia się w sobie przez co, pytający traci przewagę nad pytanym. Wyjaśniają jakie są kluczowe pytania, jak je wprowadzać do przesłuchania, jakie stosować w określonym momencie. Czy na przykład pytanie będące przynętą czy założeniem. Jakie to są pytania znajdziecie wyjaśnienie w książce.

Omówiony jest też sposób zachowania osoby prowadzącej przesłuchanie. Nie pomijają też kwestii związanych z sytuacjami, zachowaniem osoby przesłuchiwanej, które mogą wcale nie wskazywać na kłamstwo lecz wynikać z problemów zdrowotnych, lub sposobu bycia itd. Wszystko to okraszone przykładami z pracy autorów w CIA oraz z życia publicznego daje mocna informacyjno-edukacyjno dawkę po którą naprawdę warto sięgnąć.

Same metody nie są mocno skomplikowane, lecz jeśli ktoś chciałby je wykorzystać na pewno musiałby podjąć sporo ćwiczeń na przykład analizując programy telewizyjne. Sam będąc gdzieś w połowie książki oglądałem serial CSI Zagadki Kryminalne Las Vegas i na początku odcinka za pomocą identyfikacji dwóch zachowań jednej z postaci wytypowałem ją jako morderczynie i okazało się, że miałem racje. Zresztą książka dla osób interesujących się sprawami kryminalnymi, lubiące tego typu literaturę czy kino na pewno znajdą tu dla siebie wiele przydatnych i interesujących informacji.

Treści przedstawione są w sposób bardzo przystępny, uporządkowany i zrozumiały. Autorzy nie komplikowali nie potrzebnie omawianych kwestii co nie znaczy, że nie są one wsposób wyczerpujący wyjaśniony. Czytając książkę miałem wrażenie, że wszystkiego jest ile trzeba, nie miałem poczucia, że coś jeszcze mogłoby zostać wyjaśnione. Wszystkie pojęcia, które są związane z metodą mają swoje wyjaśnienie w postaci słowniczka na końcu książki.

Anatomia kłamstwa jest książką wartościową. Podejmuje znaczący problem społeczny i lepsze jego zrozumienie. Dzięki temu każdy z nas może stać się bardziej uczulony na możliwe kłamstwo ze strony innych osób. Książka może być przydatna każdemu kto chce sprawdzić szczerość i wiarygodność drugiej osoby np. pracodawca przeprowadzający rozmowe kwalifikacyjną czy podczas poszukiwania opiekunki do dziecka. Warto mieć książke na półce i czasami do niej zaglądać. Autorzy jednak zapewniają, że książka choć może pomóc nam w odkrywaniu kłamstwa raczej nie nauczy nas kłamać. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

logo_cmyk

W dobrej cenie książkę można kupić na stronie wydawnictwa (24,90zł) – tutaj

Anatomia kłamstwa

Autor:

Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant

Tytuł oryginału:

Spy the Lie: Former CIA Officers Teach You How to Detect Deception

Tłumaczenie:Iga Noszczyk

Data wydania:18 lutego 2015

Cena okładkowa:34,90 zł

Format:140 x 205 mm

Liczba stron:304

ISBN:978-83-7924-320-4

2 myśli na temat “Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant „Anatomia kłamstwa”

    1. Autorzy postarali się by czytelnik miał jasno wyłożone kwestie kłamstwa. Oby powstawało więcej książek popularno-naukowych czy poradników, które w prosty i przejrzysty sposób omawiały określone kwestie:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s