Powieść

Piotr Patykiewicz „Dopóki nie zgasną gwiazdy”

Kolejne pojawiające się książki postapokaliptyczne udowadniają, że temat ten jest bogatym źródłem inspiracji dla wielu twórców, którzy mają do opowiedzenia wiele niezwykłych historii. Jedną z nich jest niedawno wydana powieść Piotra Patykiewicza Dopóki nie zgasną gwiazdy. Pasjonująca opowieść, w której jednak nie będziemy świadkami próby przetrwania w świecie opanowanym krwiożerczymi żywymi trupami, czy zniszczonym wirusem lub nuklearnym atakiem. W Dopóki nie zgasną gwiazdy dawny świat żyje tylko w legendach i resztkach wygrzebanych z ruin przez złomiarzy.

Minęło bowiem wiele lat od czasu zagłady, a jedynym połączeniem z dawnymi czasami jest religia. Nastała zima. Ludzkie życie wróciło do pierwotnej formy i skupiło się na prostym osadniczym życiu myśliwych i zbieraczy. Nie za dużo jest tu do upolowania czy zbierania. W mroźnej rzeczywistości dostępne jest mięso fok, rzadko niedźwiedzia, a głównie szczurów, które są duże i niezwykle niebezpieczne. Upolowanie takiego stwora jest dla młodych chłopców pierwszy krokiem do tego by stać się mężczyzną.

Jednym z takich młodzieńców jest szesnastoletni Kacper.Żyje on w osadzie w górach ze swoimi rodzicami i starszym bratem, który jest sygnalistą. Chłopak, jak to pewnie każda niespokojna dusza w jego wieku marzy o wyrwaniu się z tej beznadziei, jaką jest dla niego życie w osadzie. Pragnie przygód. Pragnie zobaczyć co jest w innych miejscach. Jego duszę dodatkowo rozpala towarzyszenie starszemu bratu Stachowi w jego pracy sygnalizatora, która polega na świetlnej komunikacji z innymi osadami. Pewnego dnia bierze odpowiedzialność za życie swojej narzeczonej Miry i jej ojca. Żeby udowodnić swoją wartość, jako przyszłej głowy rodziny dla zarobku i wymarzonej przygody podejmuje się pracy gońca, która polega na dostarczaniu książek do Biskupiej biblioteki oraz wymiany informacji. Wtedy zaczynają się kłopoty, a Kacper przeżyje swoją największa i najmroczniejszą przygodę. Okrutną inicjację w dorosłość. Przyjdzie mu zmagać się z naturalnym przeciwnikiem w postaci mrozu, dzikich zwierząt, oraz z czymś nie z tego świata zwanego Świetlikami. Włóżcie ciepłe kurtki zasiadając do lektury bo chłód, który tak wiernie odzwierciedlił Patykiewicz przeniknie Was do szpiku kości.

Pomimo tego, że książka opowiedziana jest z perspektywy szesnastoletniego Kacpra to nie jest skierowana tylko i wyłącznie do młodzieży i wpisuje się w kategorie Young Adult. Wydarzenia przedstawione w książce pochłoną każdego kto ceni sobie książki przygodowe i postapokaliptyczne. Podróż bohatera przez tereny od wieków zamarznięte , jego konfrontacja z przeszłością cywilizacji i kontraście do pierwotnego i przerażająco trudnego życia teraźniejszego przyprawiona odrobiną s-f i religii zapewni każdemu masę rozrywki, ale też przemyśleń na temat tego gdzie zmierza dzisiejszy świat, co mu zagraża i jaki fundament buduje dla przyszłych pokoleń. Czasami czytając książkę odnajdywałem w niej jakiegoś ducha klasyki fantastyki, jak chociażby Diuny Franka Herberta. Tropem tu może być starszy brat Kacpra Stach, który w późniejszym czasie doświadcza fizycznych i psychicznych przemian znanych mi ze wspomnianej serii książek Herberta.

Wątek religijny, w którym każda z osad ma swojego księdza ukazuje znaczenie i funkcjonowanie pewnych zasad, ich znaczenie dla tamtych ludzi oraz wpływu na ich życie. Niebezpieczeństwo związane ze Świetlikami ma swoje wyjaśnienie dzięki czemu ludzie oswajają otaczającą ich rzeczywistość. W ten sposób ukazane zostało jak tworzą się nowe wierzenia na fundamencie starych, jak pewne mity funkcjonują i jak wpływają na postrzeganie rzeczywistości. Niestety prowadzi to wyciągania wielu sprzecznych wniosków, ale jak to wszystko wygląda odsyłam Was do tej fantastycznej książki.

Dopóki nie zgasną gwiazdy będą miały prawdopodobnie swoją kontynuacje o czym wspomina autor w wywiadach. Wiele spraw w książce   jest jeszcze do wyjaśnienia i rozwiązania, a zakończenie otwiera ku temu drogę. Mroźny świat po zagładzie, niewielkie osady, górski krajobraz, legendy i wierzenia. Cena przyjaźni i poświęcenia. Rodząca się miłość w świecie, który wydawałoby się nie mógłby w takiej postaci istnieć. Przyspieszone dorastanie w ekstremalnych warunkach. I ciągłe zagrożenie z wielu stron. Jak sobie z tym wszystkim poradzi młody Kacper i jak sobie poradzi umierający mroźny świat. Koniecznie przekonajcie się sami. Bo naprawdę warto!

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

logo_cmyk

O Autorze: Piotr Patykiewicz
Absolwent politologii, człowiek wielu profesji: pracował między innymi jako dziennikarz, ochroniarz, parkingowy, agent ubezpieczeniowy i bukinista. Debiutował opowiadaniem Czorty (1996), publikował w „Fenixie”, „Nowej Fantastyce”„Science Fiction, Fantasy i Horror”. Dopóki nie zgasną gwiazdy to jego szósta powieść i pierwsza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN.

Dopóki nie zgasną gwiazdy

Autor: Piotr Patykiewicz
Data wydania: 3 czerwiec 2015
Cena okładkowa: 34,90 zł
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 400 tekst
ISBN: 978-83-7924-380-8

W okazyjnej cenie kupisz  tutaj

Reklamy

10 myśli na temat “Piotr Patykiewicz „Dopóki nie zgasną gwiazdy”

      1. Nie do końca zrozumiałem intencję zdania „Pomimo tego, że książka opowiedziana jest z perspektywy szesnastoletniego Kacpra to jest skierowana tylko i wyłącznie…” – zabrakło ‚nie’ przed ‚skierowana’, czy to ‚pomimo’ wprowadza w błąd…? Czytałem raczej pochlebne opinie o książce, ale nie odczułem, że jest dla „starszej młodzieży” 🙂 Stąd to doprecyzowanie.

    1. Ostrz, ostrz, czytaj i dziel się wrażeniami:) Z tymi legendami i religią fajne jest to, że obudowane są wokół świata nam współczesnego, a dla bohaterów minionego. Ale co tu opowiadać, najlepiej samemu się zaczytać i wyrobić zdanie:)

  1. Kawał niezłej fantastyki, przypomina czasami tą z lat 80, ale ale … zakończenie trochę niedopracowane, jakby autorowi skończyła się wena lub chciał je zbytnio skomplikować w niewiadomym celu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s