Powieść

Paul Grossman „Dzieci Gniewu”

Obawiałem się trochę lektury Dzieci Gniewu, bo ostatni kryminał historyczny Miasto Cieni (klik) mnie rozczarował i nie bardzo wiedziałem, czy tak się też nie stanie z tą książką. Obawy jednak okazały się nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości bo książka Paula Grossmana jest bardzo dobra. Mieszanka thrillera, historii i psychologii przyprawiona scenami, które mogłyby znaleźć się w jakimś filmie przygodowym gdzie pościgi, szaleni naukowcy i strzelaniny są na porządku dziennym. Oczywiście w tym co pisze jest trochę przesady, ale gdy myślę o całościowym obrazie książki to takie właśnie mam wrażenie. Książka zawiera w sobie bogactwo elementów, które stanowią o tym, że jest to interesująca, złożona i dająca też do myślenia lektura.

Czasy przedstawione w książce skupione są głównie na latach 1929-30 ale sięgają dużo wcześniej. Paul Grossman nakreśla okres, w którym w Niemczech dokonuje się ekonomiczny upadek i wzrastająca siła polityczna Hitlera, który zaczyna przekonywać do swojej ideologii. Autor zabiera nas do Berlina dotkniętego zbliżającym się upadkiem, w którym już wyczuwalne stają się nastroje przychylne Hitlerowskiej propagandzie.

Jest rok 1929. Młody detektyw żydowskiego pochodzenia natrafia na worek zawierający wygotowane kości kilku młodych chłopców oraz Biblię z zakreślonymi cytatami w tym: „Którzeście byli umarli w upadkach i w grzechach (…) z przyrodzenia dziećmi gniewu.” Znalezisko nie daje mu spokoju i od początku widać jego emocjonalne zaangażowanie w tę sprawę. Niestety pomimo tego, że jest jednym z lepszych detektywów Berlińskiej Kripo i spokojnie mógłby się tą sprawą zająć, to zostaje mu ona odebrana. Sprawa wpada w ręce miejscowej gwiazdy i celebryty Freksa. Nikt bowiem nie ukrywa niechęci do Williego Krausa żydowskiego detektywa. To bowiem pochodzenie stanowi o tym, że Willi ma ciężko w pracy i choć ma żydowskiego przyjaciela w postaci zastępcy komendanta Bernharda Weissa. to nie chce wykorzystywać tej znajomości , szczególnie, że coraz mocniej ich pochodzenie powoduje problemy i każde możliwe wychylenie się mogłoby się źle skończyć. Willi jednak nie poddaje się i nie odpuszcza. Przydzielony do sprawy śmiertelnie trujących kiełbasek nie odpuszcza w poszukiwaniu potwora, który morduje i gotuje dzieci.

W tle obserwujemy, jak postępuje przejmowanie władzy przez zwolenników Hitlera i jaki to ma wpływ na stosunki między ludzkie. To smutny obraz, w którym czytelnik obserwuje, jak w imię propagandowych idei i strachu przed terrorem politycznym umiera przyjaźń między ludźmi, którym do tej pory pochodzenie drugiego nie przeszkadzało. Byli po prostu przyjaciółmi, sąsiadami. Nagle to się zmienia. Paul Grossman bardzo dobrze oddał ten element.

Zresztą cała książka jest bardzo sugestywna, dużo się w niej dzieje. Barwnie odmalowany historyczny Berlin, stosunki międzyludzkie, stroje, miejsca. A w tym wszystkim charakterystyczni bohaterowie; ci dobrzy i ci źli. Willi Kraus młody, lecz już doświadczony detektyw, weteran I wojny światowej jest postacią sympatyczną i niezwykle łagodną. Ojciec dwójki dzieci i martwiącej się o niego nieustannie żony. Zabawną i ciekawą postacią jest też Gunther. Ten chłopak wie, jak zdobyć informacje. Tylko nie może zapominać o ścieraniu szminki z ust. Postać mordercy to również mocny punkt książki, chociaż nie tylko on tu jest mrocznym elementem opowieści. Paul Grossman zagłębił się w mroczną psychologię przerażających ludzkich zachowań. Ale ciężko o tym mówić, jeśli nie chce się czegoś zdradzić, więc lepiej sami się przekonajcie o co tam chodzi.

Dzieci Gniewu to świetnie napisany thriller historyczny z dużą zawartością elementów przygodowych i psychologicznych. Autor malowniczo oddaje międzywojenny Berlin oraz panujące w nim nastroje. zakończenie niczym w serialu American Horror Story zaskakuje i wywołuje silne emocje. Mam nadzieje, że pojawią się na naszym rynku pozostałe dwie książki Paula Grossa, bo co tu dużo kryć chętnie je przeczytam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuje wydawnictwu:

logo_cmyk

Gdzie kupić?

(książka) Dobre książki (24,25zł): klik

(ebook) Ravelo ( 23,92zł): klik
Empik: klik

Dzieci gniewu

Strona książki: klik

Autor:Paul Grossman

Tytuł oryginału:Children of Wrath

Tłumaczenie:Agnieszka Brodzik

Data wydania:15 lipca 2015

Cena okładkowa:34,90 zł

Format:140 x 205 mm

Liczba stron:368 tekst

ISBN:978-83-7924-326-6

7 myśli na temat “Paul Grossman „Dzieci Gniewu”

  1. A ja znów mam problem z kolejnością. Przeczytałam najpierw The Sleepwalkers, bo teoretycznie to powinna być pierwsza część serii o Willi Krausie. https://www.goodreads.com/series/89067
    Jednak wydarzenia jakie mają miejsce w tej książce, nie poprzedzają tych w Dzieci Gniewu – odwrotnie. Ale w tym zorientowałam się dopiero po ok. 1/3 ksiazki 🙂 Coż, Dzieci Gniewu i tak przeczytam, choć wiem, mniej więcej co się wydarzy 😉

    1. Ano właśnie wydarzenia w Dzieciach są wcześniejsze i może dlatego wydawca zdecydował się najpierw na Dzieci Gniewu:) Mam nadzieje, że pomimo, że wiesz co i jak to lektura sprawi Ci przyjemność:)

    1. Wygląda na to, że jest to druga część, ale pierwszy tom przedstawia wydarzenia 2 lata późniejsze, wiec może stąd decyzja wydawcy by zacząć od Dzieci Gniewu:) Ciekaw jestem czy książka też Ci przypadnie do gustu:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s