Powieść

John Marsden „Jutro 2. W pułapce nocy”

Jutro2_Mrokinocy_500pcx
Jutro 2 w pułapce nocy, to doskonała kontynuacja Kiedy zaczęła się wojna. Znów dałem się wciągnąć Marsdenowi w wykreowany przez niego świat i przepadłem na kilka godzin. Śledzenie losów grupki nastolatków, którzy zostali wrzuceni w środek inwazji na ich miasto i całą Australię podnosi ciśnienie mocniej niż filiżanka smolistej kawy z turbo kofeinowym doładowaniem.

Kto czytał Jutro kiedy zaczęła się wojna ten wie, jak to się dramatycznie zakończyło. Od tamtych wydarzeń minęło trochę czasu. Młodzi bohaterowie od jakiegoś czasu zaszyli się w Piekle i właściwie nic nie robią. Ta bezczynność jednak daje się im we znaki. Pod wpływem Homera, który wykazał się w poprzednim tomie przydatnymi pomysłami i żyłką do przewodzenia grupie bohaterowie postanawiają coś zrobić by wrócić do ‚gry”.

„-Może to dla was oczywiste. Może wiecie o tym od dziecka, a ja zostałem w tyle i próbuje za wami nadążyć. Ale wiecie co? Dopiero jakiś tydzień temu zdałem sobie sprawę, o co chodzi z tą całą odwagą. Ona jest w naszych głowach. Nie rodzimy się z nią, nie uczymy się jej w szkole, nie czerpiemy jej z książek. To sposób myślenia, i tyle. To coś, w czym ćwiczymy umysł. Właśnie to do mnie dotarło. Kiedy pojawia się jakieś potencjalne zagrożenie, wasze umysły mogą oszaleć ze strachu. Mogą uciec w las. Widzą węże krokodyle i facetów z karabinami. Tak działa wyobraźnia. A w tych okolicznościach wyobraźnia nie jest waszym sprzymierzeńcem. trzeba ją powściągnąć, okiełznać. To taka gra umysłowa. trzeba być surowym dla własnego umysłu. Odwaga to wybór, którego dokonujemy. Musimy sobie powiedzieć: będziemy odważni. Nie zamierzamy się bać ani panikować.”

Planują sprawdzić, co się dzieje z dwójką ich przyjaciół, którzy w poprzednim tomie doświadczyli dramatycznych wydarzeń i znajdują się w mieście. Pragną też znaleźć innych ludzi, z którymi mogliby wspólnie podjąć się trudnej walki z wrogim najeźdźcą. To będzie pierwszy impuls, który wyrwie ich z marazmu i zapoczątkuje późniejsze dramatyczne i emocjonujące wydarzenia.

Nie powiem książka podobała mi się równie mocno jak pierwsza część. Narratorką jest Ellie, która od pierwszego tomu została wyznaczona na kronikarkę wydarzeń. Nie jest to doskonała kronikarka, czasami potrafi być lekko irytująca, ale przez to, że nie jest bez wad, jest bardziej prawdziwa a jej historia wydaje się wiarygodna. Opowiada nam ona nie tylko z czym muszą się zmagać jako grupa, ale wprowadza nas w swoje wewnętrzne przeżycia, myśli o Lee, o swojej budzącej się seksualności, o przyszłości i wielu innych sprawach, które stają się powoli jej nową codziennością. Młodzi ludzie wyrwani ze swojego świata, w którym byli rodzice, było poczucie bezpieczeństwo, znajome czynności i rozrywki nagle to wszystko tracą. Ich nową rzeczywistością jest ukrywanie się, zdobywanie jedzenia i walka. A jednak w tym wszystkim Ellie znajduje czas na rozwianie relacji z Lee, który wydaje się być dla niej kotwicą trzymającą ją na powierzchni. Zresztą ta grupa jest dla siebie ciągłym źródłem różnorodnych emocji przez co trzymają się na powierzni i pozostają w grze. Ich dojrzewanie jest wymuszone sytuacją, lecz przyjaźń trzyma ich na powierzchni.

Marsden i tym razem nie oszczędzał grupki nastolatków. Wrzucił ich w wydarzenia, których napięcie zwiększa się do granic możliwości. Pomysłowo wprowadził człowieka, którego grupa mocno znienawidziła i który stał się dla nich motorem napędowym do walki z wrogimi wojskami. Tego typka od początku nie polubiłem, a potem tylko pokazał, że pierwsze wrażenie jakie odniosłem wobec niego było trafne. Mardsen w dobrym momencie wprowadził tą postać i nadał jeszcze wiecej napięcia całej opowieści.

Jutro 2 W pułapce nocy, to świetna książka nie tylko dla młodzieży. Niebanalnie napisana, wypełniona charakterystycznymi postaciami, których losy śledzi się z wielkim zainteresowaniem i masą akcji nie pozwoli się wam nudzić. Kronikarka wydarzeń Ellie potrafi opowiadać, a emocjonalny wydźwięk jej opowieści sprawia, że jest ona tym bardzie interesująca. Polecam gorąco.

Książkę można kupić tutaj: klik

Tom pierwszy opisałem tutaj: klik

John Marsden

Jutro 2. W pułapce nocy

Tłumaczenie: Anna Gralak
Oprawa miękka
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: Znak literanova

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s