Powieść

Joyce Maynard „Gdyby nie ona”

Gdyby_nie_ona

Gdyby nie ona nie jest typowym kryminałem. Każdy kto zasugeruje się pewnymi sugestiami z opisu książki może poczuć się lekko rozczarowany. Czy jednak zawiedziony samą lektur książki? Tu miałbym wątpliwości, bo książka jest tak dobrze napisana, że trudno się od niej oderwać, choć każdy kto liczy na twardego detektywa, brutalne opisy zbrodni czy zaskakujące zwroty akcji to tu tego nie znajdzie. Znajdzie za to świetnie napisaną opowieść zabarwiona szczyptą goryczy historię rodziny Torricelli ze spajającym ją tłem kryminalnym.

Książka napisana jest w pierwszej osobie w formie wspomnień. Narratorką jest Rachel nastolatka charakteryzująca się bujną wyobraźnią i pragnieniem zostania pisarką. To z jej ust poznamy pewne wydarzenia mające miejsce w roku 1979 w Hrabstwie Marin w Kalifornii. Rodzinę Torricelli poznajemy w trudnym momencie dla dziewczynek i ich matki. Ojciec detektyw policji zostawia rodzinę dla innej kobiety. To dość mocno przewraca ich świat. Matka ze skłonnościami do stanów depresyjnych zamknęła się w sobie. Przestała zajmować córkami. Dziewczyny często chodziły głodne stęsknione za ojcem, którego teraz widywały bardzo rzadko. By zabić nudę w okresie letnim na który przypada opowieść  Rachel i młodsza siostra Patty szwendają się po okolicy. Ich głównym zajęciem stało się jednak oglądanie telewizji przez okno sąsiadów gdyż własnego sprzętu nie posiadały. Siadały więc w bliskiej odległości od okna i wpatrywały się w telewizor. Nie słysząc głosu same sobie dopowiadały kwestie. Potem pojawił się nowy mieszkaniec, którego dziewczyny z zamiłowaniem do zagadek kryminalnych (po ojcu detektywie) zaczęły inwigilować. To jednak przestało je interesować w momencie gdy na wzgórzu niedaleko ich domu znaleziono zwłoki zamordowanej dziewczyny. Śledztwem zajął się ich ojciec.

Dziewczyny już na pierwszy rzut oka widać, że nie mają lekko. Depresja matki, tęsknota za ojcem, który jest dla nich niemal bogiem a w tym wszystkim młoda dziewczyna na progu dorosłości, z którą właściwie musi zmagać się sama. Budząca się seksualność, pierwsze relacje uczuciowe i zawody. A w tym wszystkim młodsza siostra, która zawsze jest przy niej. Bo ona właściwie jest tu kluczem dla całej historii. To ona nadaje sens Rachel w spisaniu tej historii. Jednak by zrozumieć go zachęcam Was do sięgnięcia po książkę.

Tym, co w niej jest niezwykłego to styl, w jakim pisze Maynard. Płynne, krótkie zdania tworzą niezwykła harmonie, przez co, jeśli nawet opowieść może wydać się nie tak pociągająca, jakbyśmy tego chcieli to rekompensuje ją sposób w jaki jest napisana. Nic tu nie zgrzyta, nie ma przestojów. Tekst płynie. Myślę, że wiele książek, które są słabe zyskało by większą poczytność gdyby pisane były w taki sposób. Gdyby nie ona to książka, która trochę się wymyka gatunkowo i choć nie są to Magiczne Lata McCammona to można by powiedzieć, że gdzieś tam ocierają się o te klimaty. Tęsknota za dzieciństwem, jego beztroską, czasem gdy choć nie wszystko było dobre, ale o wiele prostsze i bardziej magiczne. A trochę magii nadaje opowieści nie końca wyjaśnione wizje, jakich doświadcza Rachel w stosunku do mordercy okrzykniętego mianem Wampira ze Wzgórza.

Książka Maynard jest w sumie smutną opowieścią o życiu i śmierci, o trudnym okresie dojrzewania. Rachel obsesyjnie myśli o seksie i śmierci. Pełne sprzeczności obszary wskazują na budzącą się świadomość świata i siebie. To też czas, w którym następuje zrozumienie własnej sprawczości i odpowiedzialności za czyny w tym błędy. Koniec książki nie rozczarowuje i doskonale uzupełnia całość. Nie żałuje, że przeczytałem Gdyby nie ona, bo z jednej strony lubię czasami odskocznie od ‚moich klimatów’ z drugiej dawno nie czytałem tak dobrze napisanej książki.

Za książkę dziękuje wydawnictwu:

muza

oraz:

acquia_slate_logo

 

Książkę na stronie wydawnictwa można kupić tutaj: klik 

Ebooka na stronie wydawnictwa można kupić tutaj: klik

 • Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska
 • Wydanie: 1
 • Data wydania: 10.06.2015
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Liczba stron: 400
 • Format: 13.0 x 20.5 cm
 • Cena katalogowa: 39,90
 • ISBN: 978-83-7758-909-0
 • Autor: Joyce Maynard

 

5 myśli na temat “Joyce Maynard „Gdyby nie ona”

  1. Myślę, że w jakimś stopniu jest, szczególnie, że odnosi się do wielu sfer znanych tylko kobietom, ale nie jest to takie powiedzmy ‚łzawe czytadło’ czy sam nie wiem jak to określić:) Bohaterka dużo rozmyśla o mordercy, ma wręcz dość mroczne wizje na jego temat, dużo mówi o seksie czy śmierci, więc myślę, że Maynard stworzyła książkę, która gdzieś ociera się o granice kobiecej literatury, ale nie przekracza jej. Tak to widze:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s