Sport

Olivier Lafay „Skutecznie odżywianie w treningu i sporcie”

Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie to ciekawa propozycja dla osób, które chcą nie tylko zdrowo się odżywiać, ale też planować swoją dietę w taki sposób by spełniała określoną funkcje, jaką jej wyznaczymy. Autor Olivier Lafay rocznik 1968 kształcił się w zakresie filozofii i psychologii, które wykorzystał w swoim podejściu do sportu. Jego książka Trening siłowy bez sprzętu prezentująca metodę budowania siły i masy mięśniowej z masą własnego ciała stała się już pozycją kultową i obok choćby „Skazanego na trening” jest jest jedną z ważniejszych metod tego typu aktywności fizycznej. Już w tamtej książce można dostrzec teoretyczne (filozoficzne) podejście do metody. W książce skuteczne odżywianie Lafay nie porzuca swojego filozoficznego podejścia przez co książka staje się nie tylko istotnym źródłem informacji na temat odżywiania, ale jest tez doskonałym wstępem do podjęcia refleksji nad sobą w perspektywie żywienia i wypracowania własnej filozofii wpływającej na styl życia.

W dzisiejszych czasach ogromny dostęp do różnej wiedzy z zakresu żywienia i ogólnie sportu może wprowadzać chaos i zniechęcenie. Warto więc gdy wcześniejsze podejście żywieniowe nas zawiodło zajrzeć do książki Lafaya. W książce znajdziemy gotową metodę żywieniową, którą można zastosować jak jest podana lub modyfikować we własnym zakresie. Z książki dowiemy się w jaki sposób określić swój bilans kaloryczny. Jest to istotne gdyż pozwala osiągać określone cele. Każdy z nas  ma inne cele. Jedna osoba chce się zdrowo odżywiać i utrzymywać wagę na stałym poziomie, inna chce schudnąć, a jeszcze inna rozwinąć masę mięśniową. Inne cele też są w żywieniu dzieci i kobiet w ciąży. Ustalenie ile potrzeba kalorii to podstawowy element by móc określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne, które następnie przekłada się ilość i jakoś spożywanego pożywienia. W przystępny sposób autor wyjaśnia jak określić ile zużywamy energii w spoczynku, a ile podczas aktywności.

Dowiadujemy się też jakie wybrać źródła białek, węglowodanów i tłuszczów, a które lepiej unikać. Wiąże się to też z taką kwestią, jak organizacja chociażby kuchni, tego co wyrzucić z lodówki a co w niej umieścić i podobnie z szafkami kuchennymi. Nie może być bowiem tak, że kusi nas jakieś niezdrowe, choć smaczne jedzenie. Niestety jeśli chcemy dobrze wyglądać i tak też się czuć, musimy zrezygnować ze wszystkiego co zawiera niezdrowe cukry i tłuszczę i tym podobne rzeczy. Kiedy już się tego pozbędziemy możemy przejść do diety. System autor polega na tabelach kalorycznych oraz gotowych propozycjach dań i sposobu ich przygotowania. To bardzo intuicyjna i delikatna metoda dzięki czemu jeśli chcemy zmienić swoje żywienie możemy to zrobić niemalże bezboleśnie. Poza tym zaletą takiego podejścia jest to, że zdrowa dieta proponowana przez Lafaya jest dla całej rodziny, a jedyna zmiana polega na ilości zjadanych produktów.

Dzięki tabelom o zróżnicowany bilansie kalorycznym możemy schudnąć, utrzymać wagę lub zwiększyć masę mięśniową. Wystarczy tylko manipulować kalorycznością na zasadzie dodawania lub odejmowania 200-250kcal. Gotowe przepisy uwalniają nas od żmudnego planowania własnego jadłospisu, a jeśli chcemy coś zmieniać po prostu dodajemy coś o podobnym bilansie kalorycznym i zawartości białka/węglowodanów czy tłuszczów. Niestety autor nie podejmuje się określenia procentowego zawartości określonych składników przez co skupiając się na całkowitej kaloryczności wprowadza pewien chaos i może spowolnić osiągane efekty. Z drugiej strony takie życiowe podejście do metody żywienia unika pewnych skrajności.

W książce Lafaya znajdziemy też omówienie kwestii dotyczących mleka krowiego, które budzi kontrowersje i wywołuje dyskusje nad jego dobrym wpływem na zdrowie. Omówione zostają też tłuszcze, witaminy, cukry. Skromnych kilka słów autor też poświęca odżywką, lecz jest to moim zdaniem troszkę za mało jeśli nawet autor uważa, że wiele suplementów jest zbędnych.

Skutecznie odżywianie w treningu i sporcie Oliviera Lafaya to bardzo ciekawa propozycja dla sportowców i ludzi, którzy po prostu chcą usystematyzować swoja dietę zdrowiej się odżywiając. Książka nie wyjaśnia wszystkiego, ale daje możliwość uzyskania lepszych efektów w sporcie i zdrowiu. Prostą i klarownie wyłożone kwestie obliczania zapotrzebowania organizmu i przełożenia tego na określoną dietę pomoże wielu osobom w osiągnięciu swoich celów. Dzięki metodzie Lafaya kwestie odchudzania czy budowania mięśni stają się oswajalne.  Życzę sukcesów!

Za książkę dziękuje wydawnictwu:

aha!

Gdzie kupić?

Matras (33,75 zł)  klik

Empik: klik

Autor: Olivier Lafay
Tytuł:  Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie
Wydawnictwo Aha!
Stron: 309

cena okładkowa: 45zł

Inne książki autora:

 Tu kupisz: klik    Tu kupisz: klik

2 myśli na temat “Olivier Lafay „Skutecznie odżywianie w treningu i sporcie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s