Marcos Chicot „Zabójstwo Pitagorasa”

zabojstwopitagorasa

„Pitagoras założył związek etyczno-religijny, który stał się ośrodkiem badań naukowych, odtąd przez kilka wieków pitagorejczycy byli pionierami badań, szczególnie matematycznych i przyrodniczych. Połączenie mistyki religijnej ze ścisłymi naukowymi badaniami, stanowiło odrębność związku. (Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii, s.53)

Marcos Chicot zabiera nas wewnątrz takiej wspólnoty. Ożywia Pitagorasa, jego uczniów i ich teorie matematyczne. Wchodzi do środka mieszkania Pitagorasa, który właśnie odbywa spotkanie ze swoimi uczniami. Uznał, że czas już wybrać swojego następce. Nie jest jeszcze taki stary by już teraz ustąpić ze stanowiska, jakie zajmuje, ale przez kilka lat chciałby wdrażać swojego następce do nowych obowiązków. A obowiązki to skomplikowane. Pitagorejczycy łączący religię z filozofią zajmowali ważne miejsce w radzie Kotońskiej zarazem zajmując się rozwijaniem nauki matematycznej, która w najwyższej formie stanowiła mistyczne źródło wiedzy dostępnej dla wybranych. Musieli dbać nie tylko o dobro ludzi, ale również o rozwój swojej nauki i zachowania w tajemnicy. W każdym bądź razie „ekipa” Pitagorasa siedzi przy stole, a on zastanawia się, który z jego uczniów jest godzien  objęcia stanowiska po nim. Jeden z mistrzów wydaje się być najlepszym kandydatem. I o dziwo, gdy mistrzowie wychylają kielichy z winem ten właśnie pitagorejczyk pada martwy tocząc pianę z ust.

Tak się zaczyna równo siedmiuset stronicowe tomiszcze autorstwa Marcos’a Chicota, który zafascynowany matematyką pitagorejską postanowił ożywić ją zarazem nie chciał zanudzać czytelnika suchymi teoriami umieścił je więc w rozrywkowej formie thrillera. I tak po śmierci jednego ze swych uczniów-mistrzów Pitagoras wysłał swoją córkę Ariadnę by sprowadziła egipskiego ‚detektywa’, który miał przeprowadzić śledztwo we wspólnocie pitagorejskiej w celu wykrycia zabójcy. Atrakcyjny Egipcjanin wpada w oko Ariadnie, a i jej uroda i inteligencja nie uchodzi uwadze Akenona egipskiego śledczego. Romans murowany.

Akenon rozpoczyna śledztwo, w którym pomaga mu Ariadna. A w miedzy czasie ginie kolejny potencjalny następca Pitagorasa. Sprawa zaczyna być poważna, a blady strach spada na resztę mistrzów Pitagorejskich. Z sześciu pozostało czterech, a jak tak dalej pójdzie niezostanie nikt. Podejrzenie pada na miejscowego polityka Kilona, który przed trzydziestu laty chciał wstąpić do wspólnoty Pitagorejskiej, lecz choć zdolny nie został przyjęty ze względu na swoją zarozumiałość, która nie współgrała z etyką pitagorejską. Teraz Kilon stoi w opozycji politycznej do rady trzystu reprezentowanej przez pitagorejczyków. Czy to jednak on staje za zabójstwami?

Chicot stworzył rozbudowaną powieść zawierającą część postaci i wydarzeń historycznych resztę uzupełnił wyobraźnią. Pomysł na powieść uważam za bardzo interesujący. Wybór pitagorejczyków, których filozofia powiązana z religią tworzy szczególny rodzaj wspólnoty, a ich tajemniczość, ukrywanie wiedzy nazwijmy ją tajemnej mogła budzić niechęć czy zazdrość, lub chore ambicje czy chęć posiadania władzy. Szkoda, że autor z większą pieczołowitością nie postarał się oddać klimatu starożytnej Grecji.

Książkę w atmosferze można trochę porównać do współczesnych brutalnych wizji starożytności przedstawianej w serialach (Spartakus itp.). W ten sposób powieść ma duży walor rozrywkowy i może podobać się nie tylko osobom interesującym się filozofią pitagorejską czy ogólnie starożytnością, ale też tym, którzy lubią mocne, brutalne sceny. Krew się leje dość często. Spiski, knucia i walka z własnymi słabościami w obliczu worka złota. Znajdzie się też odrobina erotyzmu. Jednak w książce czegoś zabrakło. Zbyt dużo jest streszczeń, niepotrzebnych opisów i powtórzeń gdyż akcja przedstawiona przez trzecioosobowego narratora zmienia bohaterów, więc czasami choć znamy już co się wydarzyło musimy to jeszcze raz poznać z ust innego bohatera. Zabójstwo Pitagorasa to książka z potencjałem, który nie został przez autora do końca wykorzystany.

Za książkę dziękuje wydawnictwu:

muza

oraz:

acquia_slate_logo

Książkę  można kupić tutaj: klik

Ebooka można kupić tutaj: klik

ZP

Autor: Marcos Chicot

Tytuł: Zabójstwo Pitagorasa

Wydawnictwo: MUZA SA

Stron: 704

Premiera: 9 września 2015

 

O autorze: „Marcos Chicot – urodził się w 1971 roku w Madrycie. Ukończył psychologię kliniczną oraz ekonomię. W 1997 roku napisał swoją pierwszą powieść „Oscar”. Druga powieść, „Diario de Gordon” zdobyła nagrodę Francisca Umbrala. Jest żonaty, ma dwoje dzieci – Lucię, która urodziła się z zespołem Downa, i Daniela. Autor przeznacza dziesięć procent swoich dochodów na finansowanie organizacji pozarządowych zajmujących się ludźmi z niepełnosprawnością umysłową.”

Reklamy

4 myśli nt. „Marcos Chicot „Zabójstwo Pitagorasa”

  1. książka idealna chyba dla mnie..jako że jestem po matematyce, to raz, a po drugie, Spartakusa serial widziałem i podobało mi się.. a po trzecie czytam teraz coś klimatycznie chyba zbliżonego bo Troję Gemmella, a po czwarte (powarkę?) mam na czytniku 😛 więc niedługo sprawdzę ten potencjał i czy został wykorzystany 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s