Czasopismo

Magazyn literacko-kryminalny „Pocisk” Nr 1

Pocisk to nowe czasopismo, które miało premierę w lutym tego roku. Skierowane do wielbicieli  tematyki kryminalnej obejmuje szeroki zakres problematyki i jej ujęcia. Na ponad 80 stronach znajdują się opowiadania, wywiady, recenzje, felietony i artykuły zamknięte w ramach literacko-kryminalnych.

pocisk1

W ten sposób czytelnik otrzymuje sporo tekstów, które wpisują się w tematykę kryminalną opracowanych pod różnymi kątami, które spróbuje w skrócie omówić.

Z jednej strony czytelnik literatury otrzymuje trzy opowiadania w tym jedno zatytułowane Stalowa.Baśń autorstwa Łukasza Orbitowskiego, który zarazem odpowiada za dział literacki i to od niego będzie zależeć, jakie opowiadania pojawią się w następnych magazynach. Stalowa to mroczna opowieść o tym w jakich warunkach dochodzi do zbrodni. Jak funkcjonuje psychika zabójczyni w wyniku reakcji na zmieniające się warunki jej życia.

Obok opowiadań jest też Przegląd literacki z recenzjami książek, który moim zdaniem powinien być trochę rozbudowany. Wielbiciele twórczości zaś Wojciecha Chmielarza, który stworzył cykl kryminałów o komisarzu Mortce będą mogli w autorskim felietonie poczytać, dlaczego pisarz nie lubi seryjnych zabójców oraz dowiedzą się chociażby na czym według Chmielarza poległ Jo Nesbo w Pierwszym śniegu i Człowieku nietoperzu. W Pocisku też znajdziecie dość obszerny wywiad z pisarzem Jakubem Żulczykiem.

Mocniejszą stroną magazynu jest jednak sfera wiążąca się z szeroko pojętą kryminalistyką. Tu otrzymujemy paletę różnorodnych tekstów, których część przypisana została do stałych działów. W ich zakres wchodzą teksty dotyczące wydarzeń z przeszłości tj. wstrząsających historii sprzed lat, analiz kryminalistycznych czy też postaci wielokrotnych zabójców.

Wielbiciele powieści Katarzyny Bondy, która stworzyła postać profilerów Huberta Meyera i Saszy Załuskiej na pewno z przyjemnością przeczytają tekst Dziewczyna z taśmą na twarzy autorstwa Jana Gołębiowskiego. Psycholog kryminalny dokonuje analizy ofiary i potencjalnego sprawcy by zrozumieć, co się przydarzyło ofierze.

Natomiast wielbiciele Dextera Morgana, który z pasją analizował ślady krwi często robiąc z tego sztukę z ciekawością przeczytają tekst autorstwa Kacpra Choromańskiego Analiza śladów krwawych, w której autor opowiada na czym ta analiza śladów krwawych polega i dlaczego jest ona ważna. Autor zapowiada kolejne artykuły wiążące się z zagadnieniami kryminalistycznymi.

W dziale Sylwetka wielokrotnego Łukasz Wroński w tekście „Zimny chirurg” opisuje przypadek brutalnego mordercy Edmunda Kolanowskiego. Jeden z mocniejszych tekstów magazynu.

Pierwszy numer magazynu Pocisk przeczytałem w całości z zainteresowaniem, choć to nie oznacza, że wszystkie teksty są na jednakowym poziomie. Pocisk wypełniając pewną lukę w obszarze czasopism jest ciekawą propozycją dla wielbicieli tematyki kryminalnej. Na pewno będę obserwował rozwój pisma, które ma duży potencjał i klimat.

Strona Facebook magazynu: klik

Strona internetowa: klik

Jedna myśl na temat “Magazyn literacko-kryminalny „Pocisk” Nr 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s