Poradnik

Szymon Kobyliński „Uczy rysować”

Książka, którą chce wam polecić nie jest podręcznikiem rysowania. Jak sam autor stwierdza, jest to raczej poradnik, lub jeszcze dokładniej „podszeptnik”.

szymonkobyliński

Jego cel to wskazanie pewnych podstaw, zrozumienie i wczucie się w tą niezwykle trudno, ale i satysfakcjonującą sztukę, jaką jest rysowanie. Uświadomienie, jak się za to zabrać, a zarazem jeszcze mocniej rozwinąć miłość do rysunku i malarstwa, jako takiego. Natomiast nie jest to dokładne prowadzenie za rękę początkującego adeptka sztuki rysowania. Nie ma tu wyjaśnień krok po kroku jak namalować dzbanek, owoce, czy człowieka. Książka objaśnia bardziej uniwersalne rzeczy, dzięki którym szczegółowa praca nad rysunkiem będzie  łatwiejsza i bardziej świadoma.

Autor, nieżyjący już Szymon Kobyliński to rysownik, grafik, autor komiksów i książek oraz historyk sztuki. Znany z telewizji ze swoich programów, w których rysując opowiadał o historii z równą pasją w swojej książce wprowadza czytelnika w fascynujący świat sztuki. Uczy  rysunku i rozumienia sztuki. Obie sfery przenikają się, bo tylko świadome wykorzystanie rysunku czy malarstwa jest wstanie stworzyć dzieło o odpowiednim wydźwięku emocjonalnym. Opowieści o konkretnych obrazach przeplatają się z praktycznymi radami, dzięki czemu czytelnik rozwija się można by rzec na dwóch poziomach, gdyż z jednej strony uczy się rysować, z drugiej uwrażliwiać na sztukę i jej głębsze rozumienie. Autor będąc historykiem sztuki i zarazem aktywnym twórcą doskonale to wszystko ze sobą połączył.

Przechodząc jednak do rad praktycznych pan Szymon Kobyliński uczulając przyszłego adepta rysunku na podstawy wyjaśnia jakie czynności trzeba wykonywać i jakich metod użyć by utrzymać w ryzach to, co chcemy narysować. Opowiada o znaczeniu konturu czy obrysu, wyjaśnia jak sprawić by rysowany obiekt zachował proporcje. Wyjaśnia metody porządkowania rysunku by był harmonijny i zwarty. Wszystko to okraszone jest przykładami rysunków własnych, lub na obrazach wielkich malarzy. Bardzo ciekawy jest rozdział o rytmie, który w lekki i przystępny sposób wyjaśnia, jak sprawić by na rysunku wszystko idealnie ze sobą współgrało i miało odpowiednią dynamikę. Z innego rozdziału dowiadujemy się o pracy nad draperiami, światłocieniami i kompozycją czyli doborem właściwych środków i odpowiednim ich umieszczeniu z uwzględnieniem rytmu. Omówione zostało też to, jak ująć różną materię, a więc fakturę – np. jak narysować zbroję, a jak fakturę tkaniny itp. Mowa też jest o proporcjach ludzkiego ciała. Ciekawie też przedstawia się rozdział o perspektywie. Autor omawia też błędy często popełniane oraz w jaki sposób ich się ustrzec.

Wszystko to podane w niezwykle piękny sposób. Autor pisze lekko i ze smakiem opowiadając o cudownej sztuce rysowania i malarstwa. Książka Szymon Kobyliński uczy rysować nie jest szczegółowym kursem rysunku, lecz jest to zbiór wykładów, w których zachwyt nad sztuką rysunku i malarstwa łączy się z nauczaniem podstaw bez których trudno sobie wyobrazić tę dziedzinę sztuki. Autor podkreśla znaczenie podstawowej wiedzy dla dalszego rozwoju i późniejszym podążaniu własną drogą. Podkreśla jak ważne jest poszukiwanie własnego indywidualnego stylu, które jednak wymaga podstaw, które trzeba sobie przyswoić.  Książkę polecam nie tylko uczącym się rysunku, ale każdej osobie, która interesuje się sztuką czy to grafiki, malarstwa czy rysunku. Po tej książce patrzenie na nie będzie inne, bogatsze i bardziej świadome.

Szymon Kobyliński

Szymon Kobyliński Uczy rysować

Oficyna IUVENTA

Warszawa 1992

Stron: 144

Oprawa Twarda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s