Powieść

Rick Yancey „Piąta fala”

Kosmos to źródło nieustającej inspiracji dla wielu twórców. Jedni wysyłają człowieka do jego eksploracji w poszukiwaniu miejsca do życia, lub cywilizacji pozaziemskich inni sprowadzają kosmitów na ziemie. Szczególnie ten temat upodobali sobie twórcy kina eksplorując go na różne sposoby. Podejmują go w sposób humorystyczny, lub pesymistyczny, ale przeważnie ukazując kosmitów, jako najeźdźców.

piatafala

W książce Ricka Yanceya otwierającej serię „Piąta Fala” inwazja kosmitów następowała falami. „Pierwsza fala. Ciemność. Druga fala. Powódź. Trzecia fala. Zaraza. Czwarta fala. Uciszacze.” A teraz zbliża się piąta fala, a na ziemi została garstka ludzi, której kosmici chcą się pozbyć. Ale nie pójdzie im tak łatwo, jak wcześniej. Natrafią na grupkę, która tak łatwo nie sprzeda swojej skóry stając się nadzieją dla umierającej ludzkości.

Wśród tej grupki jest 16 letnia Cassie, która jest główną postacią całej historii. Dziewczyna zmuszona do ucieczki błąka się samotnie starając przeżyć i odnaleźć młodszego brata Sama, z którym została rozdzielona przez żołnierzy, którzy zabrali go podobno do bezpiecznego miejsca, a po nią mieli wrócić później. Sytuacja okazała się jednak trudniejsza, a Cassie musiała walczyć o życie i uciekać. Teraz gdy przyszła czwarta fala, a z nią myśliwi polujący na ludzi nie może już ufać nikomu. Każdy może być uciszaczem. Każdy może chcieć ją zabić. Jednak jej sytuacja zmienia się diametralnie gdy zostaje raniona przez uciszacza, a potem uratowana przez dobrze zbudowanego chłopaka o imieniu Evan. Zmuszona do tego by mu zaufać oddala się w jego opiekuńcze ręce i maślane oczy, którymi w nią się wpatruje.

W tym czasie w innym miejscu grupa dzieciaków w różnym wieku podejmuje w wojskowym obozie morderczy trening, po którym mają stanąć oko w oko z kosmitami i podjąć z nimi walkę. Wśród nich znajduje się Ben, który obok Cassie jest jedną z ważniejszych postaci w książce. Ich wątki w pewnym momencie się splotą, jak nietrudno się domyślić.

Opowieść zbudowana jest na dwóch głównych elementach: Inwazji kosmitów i grupce nastolatków, którzy muszą przetrwać. I ten drugi element jest tu istotniejszy, kosmici zaś gdzieś w tym wszystkimi się zatracają stając się tylko tłem, przez co książki nie można traktować jako typowego s-f, lecz raczej młodzieżowe postapo z elementami nadprzyrodzonymi i romansem. Motyw bohaterów można wpisać w podobne tego typu historię, jak Igrzyska Śmierci, seria Jutro czy inne tego typu młodzieżowe serie, w których chodzi bardziej o dynamiczną akcję i relacje między bohaterami.

I wcale książka przez to nie traci, bo jest to lekka i dynamiczna opowieść, przy której można spędzić przyjemnie czas, jak przy dobrym serialu. No właśnie opowieść jest bardzo filmowa. Akcja skrojona do kolejnych scen. W tym roku premierę miał film na podstawie książki, a prawa do ekranizacji zostały sprzedane jeszcze przed wydaniem książki, więc może autor pisał pod film by pasowało to do jego dynamiki.

Autor w książce świadomie nawiązuje do wielu dzieł związaną z tematyką kosmitów, robi to jednak dość powierzchownie nie zagłębiając się w te rzeczy. Książką porównywana jest do wielu dzieł, jak chociażby Drogi McCarthyego czy Bastionu Kinga, ale w tym przypadku nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Piąta fala nie ma ani przygnębiającego klimatu jak Droga, ani nawet podobnego schematu. Cassie dość szybko spotyka Evana i jej samotna podróż nie trwa zbyt długo, a przynajmniej czytelnik tego nie doświadcza. Zresztą kształtujące się relacje uczuciowe, które komplikują się w momencie pojawienia się Bena i Ring tworzą z Piątej Fali trochę inną opowieść, a sama narracja nie ukazuje posępnego nastroju gdyż bohaterowie skupieni na sobie, lub na walce nie mają czasu się dołować.

Tak czy inaczej wielbicielom młodzieżowego postapo i ogólnie tego typu klimatów polecam, bo bardzo przyjemnie i szybko czyta się tą dynamiczną i sprawnie napisaną powieść. Ja zabieram się za kolejną, choć co prawda jest to rozpoczynanie kolejnej serii, a miałem kończyć poprzednie, ale cóż drugi tom mam w domu, więc wybór staje się łatwiejszy gdy dany tytuł jest w zasięgu ręki.

Książkę można kupić w dobrej cenie tutaj: klik

Ebooka można kupić w dobrej cenie tutaj: klik

Rick Yancey

Piąta Fala

Wydawnictwo Otwarte

Kraków 2013

Tłumaczenie Marcin Wróbel

2 myśli na temat “Rick Yancey „Piąta fala”

  1. Nie czytałem… a po filmie jakoś już mi się nie chce. Ale opis fabuły mnie interesował i pewnie książkowo wypada znacznie lepiej. Film po fajnym początku przerodził się w banalny romans i ukradkiem zacząłem spogląda w telefon gubiąc nieco wątek, aż do finału pozbawionego emocji, za to urywającego w oczekiwaniu na część 2. Po filmie miałem wrażenie, że jest zaledwie pilotem serialu i to takiego do „telewizji”. Ale nie osądzam książki. Ci co czytali zapewne będą mogli ocenić i porównać.

    1. Filmu nie widziałem, ale podejrzewałem, że pójdą w romans i tego typu rzeczy, bo sama już książka zawiera te elementy. Niestety z tego co piszesz poszli w prostą historię dla młodzieży. Na filmwebie widzę oceny około 5,5. Także nie ma co, widać zepsuli dość ciekawą fabułę. Film sobie odpuszczę chyba, że trafi się okazja by obejrzeć go dla porównania. Ale tak czy tak, słaby film obejrzany przed książką może zepsuć chęć przeczytania, a książka daje rade:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s