Powieść

Dan Brown „Cyfrowa Twierdza”

cyfrowa twierdza

Już od jakiegoś czasu miałem wielką ochotę na zapoznanie się z twórczością Dana Brown’a. Zapowiedź wielu zagadek i skomplikowanych intryg sprawiła, że wreszcie sięgnąłem po Cyfrową Twierdzę pierwszą książkę tego autora.

Punktem zaczepienia opowieści jest super komputer wybudowany przez Narodową Agencje Bezpieczeństwa Jego zadaniem jest łamanie nawet najbardziej skomplikowanych szyfrów. W ten sposób możliwe jest przechwytywanie wiadomości od szpiegów, mafii czy terrorystów i przeciwdziałanie ich zamiarom. Co by jednak było gdyby pojawił się szyfr, którego nie dało by się złamać? Reguły gry całkowicie by się zmieniły i przed takim problemem staje NSA. Przynajmniej tak to wszystko na początku wygląda. Brown bowiem wciąga nas w zgrabnie utkaną intrygę, która w kilku miejscach przyjemnie mnie zaskoczyła.

Oto bowiem były pracownik NSA Ensei Tankado konstruuje program o nazwie Cyfrowa Twierdza, który jest niedającym się złamać algorytmem. Stawia on żądania NSA, których niespełnienie ukarze udostępnieniem Cyfrowej Twierdzy do publicznego użytku. Od tego momentu rozpoczyna się trudna gra, w której weźmie udział Susan Fletcher pani matematyk, pracująca w NSA i David Becker jej narzeczony. Stawką jest nie tylko ocalenie agencji, odkrycie całego planu Tankado, ale również życie głównych bohaterów.

Książka Browna to sensacja na miarę superprodukcji filmowych. Pełna napięcia i zwrotów akcji z odrobiną wątku miłosnego, który jednak nie przesłania głównej historii. Wszystko to podane w krótkich rozdziałach, co zwiększa dynamikę i sprawia, że książka nie nudzi.
Podobnie autor nie przesadził z terminologią komputerową dzięki czemu osoby – takie jak ja – nie znające się na technicznej stronie programowania spokojnie zrozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. Chętnie sięgne po kolejną książkę napisaną przez tego autora.

Książkę można kupić tutaj: klik

cyfrowa twierdza

Autor: Dan Brown
Tytuł: Cyfrowa Twierdza
Wydawnictwo Sonia Draga/Albatros
Stron: 448
ISBN 8389779013/8373591729

Reklamy

Jedna myśl na temat “Dan Brown „Cyfrowa Twierdza”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s